17 lut 2011

HISTORIA MARIHUANY

  • Marihuana istniała od zawsze.Ci którzy wierzą w Boga odnajdują ją w planie stworzenia świata w końcowym dniu pracowitego tygodnia. Natomiast ci którzy nie wierzą określają konieczność istnienia tej rośiny w ekosystemie jako podstawowego pokarmu sporej gromady gatunków ptactwa,  czy też czynnika oczyszczającego glebę z chwastów, a poprzez swój błyskawiczny wzrost przynoszącego ogromne ilości tlenu do atmosfery i próchnicy do podłoża. Spotkanie tej rośliny z człowiekiem było nieuniknione i stało to już dawno temu, tak dawno, że trudno to dokładnie określić. Konopie 8500 lat temu były używane w Chinach do wyrobu ubrań i powrozów. Pisemne przekazy o uprawie marihuany i używaniu cannabis sativa zostały sporzadzone w Chinach 5500 lat temu. W Indiach cannabis indica jest uważana za jedną z pięciu  świętych roślin. Do produkcji ubrań częściej wykorzystywana była cannabis sativa ze względu na dłuższe i lepszej jakości włókna. Trzecią odmianą konopii odkrytą przez radzieckiego uczonego w 1924 roku jest cannabis ruderalis, rosnąca w południowej Syberii.
  • Stosowanie przez Europejczyków konopii (marihuany) jako substancji psychoaktywnej miało miejsce w pierwszej połówie XIX wieku. Poprzez kolonizacje Indii czy też podboje Egiptu, wracający z tych terenów naukowcy w wyniku poczynionych obserwacji zaczęli rozważać możliwość zastosowania marihuany w medycynie.
  • I tak zaczęto stosować z powodzeniem konopię  jako Srodek znieczulaący przy bólach reumatycznych, kolce jelitowej, czy też bólach tężcowych. Zdarzały się także przypadki stosowania konopii w przypadkach chorób psychicznych.
  • Uprawa konopii zaczęła się znacznie rozpowszechniać w związku ze wszechstronnym pożytkowaniem tej niezwykłej rośliny. Liczne plantacje dostarczały włókna, z którego  produkowano później liny, papier, odzież. Wytłaczano także z nasion olej który później stosowany był do różnych celów. Jednak nie zapomniano przy tym wszystkim o mocy psychoaktywnej konopii. Jednak po wprowadzeniu upraw  bawełny, plantacje konopii przestały być opłacalne w sferze przemysłowej. Tak więc na początku XX wieku w Ameryce konopie były w większości używane jako ziele lecznicze i świetny zamiennik alkoholu dla uboższej ludności. Natomiast wprowadzony w 1920 roku zakaz stosowania konopii, zwiększył zainteresowanie marihuaną.

Brak komentarzy: